כתר זירקוניה

כתרי זירקוניה מציעים פתרון מתקדם לשיקום שיניים, המשלב עמידות יוצאת דופן, אסתטיקה משופרת, ביו-תאימות גבוהה ונוחות מוגברת. יתרונות אלו הופכים אותו לאופציה פופולרית עבור מטופלים רבים המחפשים שיקום שיניים איכותי ומתמשך.

ההתוויות לכתר זירקוניה:
שן פגומה עקב עששת, שחיקה או טיפול שורש
שן שבורה או סדוקה
שן חסרה, כאשר הוא מותקן על גבי שתל דנטלי
שן שצבעה לא אחיד או כהה
שן שצורתה לא נכונה

כתר זירקוניה עשוי מחומר קרמי חזק ועמיד המורכב מזירקוניום אוקסיד (Zirconium dioxide) או מזירקוניום אוקסיד מעורבב עם תחמוצות אחרות לשיפור תכונות מסוימות.

כתרי זירקוניה ידועים במראה הטבעי שלהם ואסתטיקה מעולה, וזאת מכמה סיבות:
צבע: זירקוניה שקופה למחצה, המאפשרת להעביר אור בדומה לשן טבעית. כתוצאה מכך, ניתן ליצור כתר שאינו ניתן להבחנה מהשיניים הסמוכות, וליצור מראה חיוך טבעי ויפהפה. כתרים קונבנציונליים המכילים מתכת נוטים להיראות כהים יותר או אפורים. הם עשויים מחומרים אטומים החוסמים את מעבר האור דרך הכתר, מה שעלול לגרום למראה שטוח ופחות טבעי.

כתרי זירקוניה ידועים בחוזקם ועמידותם בפני שבירה ושחיקה, מה שהופך אותם לפחות צפויים להישבר או להיסדק והופך אותם לבחירה אידאלית עבור שיניים אחוריות הנתונות לעומס לעיסה גבוה ובמיוחד לאנשים הסובלים מברוקסיזם ( Bruxism ), מצב הגורם לחריקת שיניים והידוק שיניים לא רצוני.

לכתר זירקוניה תאימות ביולוגית גבוהה.
זירקוניה הינה חומר אינרטי, שאינו גורם לתגובות אלרגיות או רגישות ברקמות. כתוצאה מכך, היא פחות נוטה לגרום לדלקות או נסיגת חניכיים.

היתרונות של כתרי זירקוניה על פני כתרים קונבנציונליים:
התאמת חניכיים: ניתן לעצב כתרי זירקוניה בצורה מדויקת שתתאים באופן מושלם לקו החניכיים. כתוצאה מכך, נוצר מראה טבעי וחלק, ללא מרווחים או בליטות לא רצויות. כתרים קונבנציונליים עשויים להשאיר שוליים מתכתיים לאורך קו החניכיים, וליצור מראה מלאכותי

כתר חרסינה

כתר הינו למעשה תחליף מלאכותי לכותרת השן (החלק הגלוי של השן בחלל הפה) הנדרש במקרים בהם הכותרת הטבעית ניזוקה באופן בלתי הפיך. במקרים כאלו מטרת הכתר לספק לשן הגנה ולהחזירה לתפקוד מלא, לאפשר עמידות בפני כוחות הלעיסה, השבת הפונטיקה וכמובן האסתטיקה.

באלו מקרים כתר מהווה פתרון?

  •         כתר על גבי שתל דנטלי
  •         עששת נרחבת שאינה ניתנת לטיפול על ידי שחזור, סתימה
  •         שן שעברה טיפול שורש עם הרס כותרתי נרחב
  •         שברים בכותרת השן, כתוצאה ממכה, תאונה, או עומס לעיסה גבוהה, במיוחד בשיניים עם סתימות נרחבות
  •         שן עם הרס כותרתי רב, וסתימות רבות וגדולות
  •         הצורך במאחזת לגשר דנטלי, כאשר שן אחת או יותר חסרות
  •         הצורך בשינוי עמדת השן או צורתה, שלא ניתן לביצוע בדרכים אחרות כגון יישור שיניים, סתימה או ציפוי

תהליך בניית הכתר הינו תהליך מורכב, רב שלבי ודורש מומחיות גבוהה. כל שלב בתהליך דורש הקפדה מלאה, כאשר חוסר דיוק עלול לגרור אחריו שרשרת כשלים ובעיות, שיביאו בסופו של דבר לנזק לשן, עששת וצורך בהחלפת הכתר. לביצוע לקוי של כתר השלכות רפואיות ואסתטיות. במקרים רבים מגיעים למרפאתנו מטופלים עם כתרים שלא נבנו כהלכה, הדבר עשוי להתבטא באדמומיות ונפיחות של החניכיים, שלעיתים מלווה בתלונה על כאב ודימום בעת צחצוח. כמו כן, כתרים עם מבנה לקוי עשויים לשוות מראה מלאכותי, כאשר צבע הכתר שונה מיתר השיניים, צורתו אינה תואמת את צורת השיניים השכנות, או כתרים עם פס שחור הנראים כגוף זר בחלל הפה

למרפאת ד”ר דרור בן שלמה מומחיות גבוהה וניסיון רב בתכנון וביצוע כתרי חרסינה וכתרים ללא מתכת (זירקוניה). כחלק מפילוסופיית המרפאה אנו שמים דגש על השילוב של יכולות מקצועיות ואומנותיות. לתפישתנו, כתר כמוהו כשן טבעית ולפיכך אין סיבה שיראה שונה. אנו מאמינים שפתרונות נכונים הנם פתרונות דינאמיים בהתאם למקרה הפרטי של כל מטופל. להבטחת תוצאות אלו, אנו משלבים יכולת מקצועית גבוהה עם טכניקות מתקדמות וחדשניות ועבודה בשיתוף עם הטכנאים המובילים בתחום. השילוב של כל אלו מבטיח למטופל פתרון מקצועי ואסתטי מותאם למראה הטבעי של הפנים והשיניים.

לפני הטיפול

בתמונה זו לפני הטיפול ניתן לראות שני כתרים פגומים, רווח ניכר בין החניכיים לכתרים, והכתרים בהירים וצורתם אינה טבעית ואינה תואמת את יתר השיניים.

אחרי הטיפול

אחרי החלפת הכתרים לא ניתן להבחין בין שן טבעית לכתר.