האם ניתן לעשות שתלים דנטליים לחולה סוכרת?

באופן כללי יש לבדוק כל מקרה לגופו.
זה תלוי בסוג הסוכרת, האם הסוכרת מסוג 1 (סוכרת נעורים) או סוכרת מסוג 2 (סוכרת מבוגרים) זה תלוי גם בגיל המטופל וברמת הסוכר בדם לאורך זמן, אם הוא סדיר ומאוזן או שלא. גם רמת ההיגיינה האורלית מאוד חשובה.
אם מדובר בסוכרת מסוג 2, הסוכרת מאוזנת (יש לבצע בדיקת רמת הסוכר מסוג A1C) וההיגיינה האורלית טובה, אזי ניתן לבצע שתלים, אך מומלץ להתייעץ עם רופא המשפחה ו/או הרופא המטפל.

הקו התחתון של השיניים הקדמיות שלי אינו ישר ויוצר צורה של V הפוך, האם ניתן לפתור את הבעיה בעזרת ציפוי חרסינה או שעדיף פתרון אחר?

אם כוונתך לכך שהחלק הלבן של השן בצורת V, ייתכן.
אם מדובר בשן בריאה לחלוטין עם שחיקה להבית בצורת V וישנה אפשרות להשלים את הלהב עם שרף מורכב, קומפוזיט שבעזרתו ניתן להשלים את השן על ידי הוספתו מבלי לפגוע, לשייף או להשחיז את השן (הנחות לשם קבלת ציפוי חרסינה). זוהי אפשרות נהדרת, מהירה והרבה יותר זולה מציפוי חרסינה. אם שולטים בטכניקה בצורה מוחלטת, אפשר להגיע לרמת אסתטיקה טובה מאוד.
כך כמו תמיד, כל מקרה לגופו. צריך לבדוק את צורת הסגר, את המגעים על השן בזמן תנועה, את צבע השן ואת גודל השחיקה, בכדי להעריך מהו הטיפול הנכון ביותר.
במקרה זה מומלץ לקבוע תור לבדיקת ייעוץ אצל רופא שיניים שמתמקד בטיפולי שיניים אסתטיים.

האם ייתכן שמיד לאחר טיפול ״הלבנת שיניים תוך שעה״ השיניים נראו לבנות יותר אך מספר שעות לאחר מכן חזרו להיות צהובות כמעט כמו לפני הטיפול?

זה אכן הגיוני.
הסיבה לכך היא שחלק ממרכיב הוא מים (כ-14% ממשקל השן) ובמידה ומייבשים את השן, צבעה הופך ללבן גירי. ואכן בזמן תהליך של ״הלבנת שיניים תוך שעה״ מבודדים את השיניים בכדי שחומר ההלבנה לא יגרום נזק לחניכיים. כפועל יוצא מתייבשות השיניים וצבען הופך ללבן, אך כאשר סופחת השן נוזלים, צבעה חוזר שוב לצבע המקורי.
לדעתי, ״הלבנת שיניים תוך שעה״ יכולה להיות מספקת אם גוון השן בהיר יחסית, וגם לצורך ריענון של הלבנה שבוצעה בעבר. לדעתי, במקרים רבים הלבנה חד פעמית אינה מספקת ואם החלטת על השיטה הזו כעדיפה, יש לחזור עליה 3-5 פעמים בכדי לקבל את הגוון הרצוי.
אפשרות אחרת היא לבחור בשיטת הלבנה אחרת שתתאים יותר לצבע ההתחלתי של שינייך.
לדוגמא, שיטת ההלבנה הביתית עם סדים המותאמים לשיניים היא שיטה מצוינת המגיעה לתוצאות טובות מאוד ויציבות לאורך זמן.

לפני שנה עברתי טיפול שורש בשן קדמית ובזמן האחרון אני מרגישה כאבים בשן ומעין לחץ שמקרין לאזור האף, האם ייתכן שמדובר בסדק? איך אפשר לאבחן סדק?

לא ניתן לקבוע בלי בדיקה מה הסיבה לכאב, עליך לפנות לבדיקה אצל רופא שיניים או אנדודנט.
לשאלתך איך ניתן לאבחן סדק בשורש, ישנו קושי רב באבחנה ודאית של סדק / שבר בשורש השן.
הסימנים, הסימפטומים והתמונה הרנטגנית אינם ייחודיים רק לסדקים, הם דומים גם לבעיות אחרות.
הידע של הרופא, מודעותו לנושא וניסיונו הכרחיים לשם אבחנה נכונה.

נעקרה לי שן לפני כשנה, האם עדיף להשלים את השן החסרה בעזרת גשר או השתלת שן?

שאלה מצוינת שאין לה תשובה חד משמעית. ככלל, אנו סבורים שבמקרים בהם ניתן לבחור, האלטרנטיבה המובילה הנה שתל. היתרון הבולט של שתל הוא שבדומה לשורש השן הוא מגן על העצם בפני ספיגה. למקרים של ספיגת עצם עשויות להיות השלכות אסתטיות שליליות כשמדובר בשן קדמית, עקב היווצרות שקע בחניכיים, כמו גם השלכות בהסתכלות קדימה אם יהיה רצון או צורך לבצע השתלה באזור בעתיד. יתרון נוסף הינו שהשתל מהווה יחידה אוטונומית שנושאת בשווה עם השיניים הסמוכות את העומסים בעת לעיסה. לעומת השתל, החיסרון המרכזי של גשר דנטאלי הוא הצורך להשחיז ולפצוע שיניים בריאות השכנות לשן החסרה, אקט שעלול לגרור אחריו צורך בטיפול שורש. בנוסף, כוחות הלעיסה המופעלים על הגשר מהווים מעמסה על השיניים המאחזות לגשר.
מתי גשר עדיף? התהליך של ביצוע גשר הינו תהליך מהיר יותר בהשוואה לשתל, כך שאם מסיבה כלשהי נדרש פתרון מהיר ניתן לפנות לביצוע גשר. בנוסף, במקרים בהם יש סתימות נרחבות או כתרים הזקוקים להחלפה בשיניים הסמוכות גשר יכול להוות פתרון טוב.
כמובן שיש לבחון פרמטרים נוספים כדי לקבל המלצה סופית, כגון המצב הבריאותי הכללי של המטופל, האם ישנן מחלות בהן לא מומלץ לבצע שתל דוגמת סכרת לא מאוזנת, לחץ דם גבוה במיוחד ולא מאוזן, מחלת עצמות, מחלות אימוניות מסוימות, חולים אונקולוגים המטופלים בביספוספונטים תוך ורידיים, נטילת תרופות כגון סטרואידים, אינסולין, מצב כלל המשנן, חריקת שיניים אגרסיבית, איכות העצם וכמותה, הצורך בניתוחים מורכבים לבניית עצם, שיקולים אסתטיים ועוד..

האם ניתן לבצע צילומי רנטגן בזמן היריון?

אפשר לבצע צילומי רנטגן בזמן היריון אם הם נחוצים מאוד למען אבחון. כמובן עם הגנה מרבית נגד קרינה ולאחר שיכול דעתו הקפדנית של הרופא.

האם ניתן לבצע טיפולי שיניים בזמן הנקה?

כן, ניתן לבצע טיפול. ניתן גם להשתמש באלחוש מקומי בעת הצורך, גם עם אלחוש (הרדמה, זריקה) המכיל אדרנלין. אין צורך לזרוק את החלב שנשאב, או להפסיק את ההנקה כל עוד נעשה שימוש בחומר הרדמה מתאים. על פי סקירת הספרות בנושא ישנו ניסיון רב עם חומרי אלחוש מסוג לידוקאין ובופיוקאין וגם עם חומר אלחוש מסוג ארטיקאין המאופיין בזמן מחצית חיים קצר וכושר קשירה גבוה לחלבון שגם בו ניתן להשתמש. ריכוז חומר האלחוש בחלב הוא נמוך מאוד ולא מהווה בעיה. ניתן גם להשתמש בחומרי אלחוש המכילים אדרנלין. בכל מקרה עדיף שלא להשתמש בחומר אלחוש מסוג פרילוקאין.
קיימת באתר גם כתבה בנושא טיפולי שיניים בהריון, בה ניתן למצוא מידע נוסף.

יש לי שן קדמית אחת כהה משאר השיניים, האם אפשר לעשות הלבנה?

התשובה לשאלה תלויה בסיבה לשינוי צבע / גוון השן. במקרים בהם שינוי הצבע נובע מפיגמנטציה יתכן וניתן לבצע הלבנה. במקרים אחרים בהם שינוי הגוון הוא כתוצאה מטראומה שעברה השן בעבר, לדוגמה כתוצאה ממכה או נפילה, שינוי הצבע עשוי להעיד על שינויים פיזיולוגים בשן, הדורשים טיפול שונה (לדוגמה טיפול שורש) שאחריו יתכן וניתן לבצע הלבנה. בכל מקרה מומלץ להבדק בדיקה קלינית, לבצע צילום רנטגן ואז להחליט מהו הטיפול הנדרש.

האם חייבים לבצע טיפול שורש בשן שזקוקה לכתר?

שן הזקוקה להכתרה לא בהכרח זקוקה לטיפול שורש. אם ישנם סימנים קליניים לדלקת עצבית, או סבירות גבוהה מאוד שתתפתח, אזי ישנו צורך בטיפול שורש.
אולם, אם זה לא הכרחי עדיף שלא לבצע טיפול שורש בכדי לשמור על חיות השן ועל תפקודה התקין. לדוגמה, שמירה על יכולת התרעה בפני עומסי יתר בעת לעיסה, או גירויים חזקים העלולים לפגוע בשן. כמו כן, טיפול שורש לא תמיד מצליח וסיבוכים עלולים אף לגרום לצורך בעקירת השן. עם זאת במידה ויהיה בעתיד צורך בביצוע טיפול שורש בעתיד, ישנה אפשרות לבצעו דרך הכתר.

באיזו מברשת שיניים עדיף להשתמש, במברשת ידנית או במברשת חשמלית?

מחקרים מראים שאין שוני ביעילות הצחצוח בשימוש עם מברשת שיניים חשמלית לעומת מברשת שיניים ידנית, מבחינת הסרת הרובד החיידקי (פלאק), כך שמבחינה זו ניתן להשתמש בשתי האופציות. הבחירה בין ידני או חשמלי הנה יותר עניין של הרגל והעדפה. ישנם אנשים שאוהבים להשתמש במברשת חשמלית ואחרים שלא, לרוב בגלל הרוטציה של מברשת היוצרת מעין תחושה של דגדוג וגם בגלל הרעש. סיבי המברשת החשמלית נעים במהירות רבה מאוד לעומת תנועות היד בשימוש עם מברשת ידנית. דבר זה מזרז מצד אחד את הצחצוח, אך יכול גם לגרום טראומה ונסיגת חניכיים בשימוש בלתי זהיר. עם זאת, לאנשים עם מוגבלות מוטורית המתקשים לצחצח עם מברשת שיניים ידנית ישנו יתרון מבחינת נוחות בשימוש עם מברשת חשמלית. במקרה של העדפה לשימוש במברשת חשמלית ניתן לבחור ב-Oral-B, Braun . בכל מקרה יש להקפיד על ראש מברשת קטן ועגול עם סיבים רכים בלבד (אורל בי סנסיטיב).

יש לי רווחים גדולים בין השיניים והן אינן ישרות. בייעוץ ליישור שיניים נאמר לי של ידי יישור שיניים לא ניתן להגיע לתוצאות טובות ועדיף לבדוק אפשרות של סגירת הרווחים על ידי כתרים או ציפויים לשיניים. הבעיה היא שקשה לי לדמיין איך זה אמור להראות ואני חוששת שאם השינוי לא ימצא חן בעיניי אצטער על כך, מה אפשר לעשות?

ניתן ומומלץ לבצע הדמיה על ידי תהליך פשוט בו מייצרים דגם זמני שתואם את המראה העתידי המתוכנן של השיניים. הדגם, הקרוי Mock-Up, נוצר על פי אמות מידה אסתטיות שתוכננו מראש ומותאם למטופל. את הדגם מלבישים על השיניים הקיימות מבלי להשחיז או לשנות אותן (ניתן אפילו להישאר אתו למשך מספר ימים) וכך ניתן לקבל המחשה טובה של השינוי. במידה והמטופל אהב את התוצאה, אז ניתן לבצע את הטיפול להשגת תוצאה קבועה.

יש לי תותבת בלסת התחתונה ובזמן האחרון חלה הרעה ביציבות שלה, היא זזה בזמן דיבור ולעיסה. רופא השיניים שלי ביצע התאמה מחדש אך בכל זאת לא נראה שיפור משמעותי, מה ניתן לעשות?

באופן כללי אין אפשרות להגיע ליציבות מלאה בתותבת תחתונה. במיוחד במצבים שהעצם ספוגה. לשאלתך, אם התותבת בוצעה כהלכה ואין אפשרות לשפרה מעבר למה שכבר נעשה. ניתן לבדוק אפשרות לקבע את התותבת הקיימת בעזרת שני שתלים דנטליים שישפרו מאוד את אחיזתה.

לפני כתשע שנים נשברה לי שן קדמית, השלימו לי אותה אבל התוצאה לא נראית טוב והצבע שלה שונה, רופא המליץ לי לעשות כתר אבל אני לא מעוניין, מה אפשר לעשות?

ראשית אני יוצא מנקודת הנחה, שהרופא בדק את השן בקפידה והגיע למסקנה שכתר הוא הדבר הנכון לעשות בכדי לשמור על תפקוד השן לאורך זמן.
באופן כללי יש לבדוק את השן בדיקה קלינית ורנטגנית ועל פי הממצאים שהתקבלו, ניתן יהיה להציע את תכנית הטיפול המתאימה.
אם השן מתפקדת בצורה טובה, אין פגיעה בעצב וכותרת השן לא נפגעה באופן נרחב. ניתן להשלימה בצורה שמרנית בעזרת קומפוזיט שהוא שרף מורכב. ישנה גם האפשרות להשלימה על ידי ציפוי חרסינה, ציפוי למינייט.
אם ישנה פגיעה נרחבת בכותרת השן ו/או מעורבות עצבית, אזי נכון יהיה להכתירה.

אני מצחצחת שיניים בקפידות ל יום ובכל זאת מדי פעם כואבת לי מאוד שן תחתונה קדמית, מה יכולה להיות הסיבה?

ישנן סיבות רבות לכאבי שיניים, מומלץ להגיע לבדיקה בכדי לאמוד את מקור הכאב.

האם שתלים נראים כמו שיניים אמיתיות?

הכתרים שעל גבי השתל יכולים להיראות טבעיים לחלוטין, דבר זה תלוי בכמה גורמים: תכנון נכון ברמת מיקום השתל, במצב החניכיים והעצם, מיומנותו ויכולתו של רופא השיניים וטכנאי השיניים ועוד

האם לאחר שתלים החניכיים שמעליים משחירות?

החניכיים לא משחירות לאחר החדרת שתלים דנטאליים. השתלים ממוקמים בלסת ואינם נראים לעין. במקרים שהחניכיים דקים מאוד והמבנה המחבר בין השתל לכתר שמעליו עשויי מטיטניום ( סוג של מתכת) תיתכן אפרוריות שמשתקפת דרך החניכיים. ניתן לפתור זאת על ידי שימוש במבנה העשוי זירקוניום אוקסיד שלו צבע לבן.